czwartek, 5 września 2013

Poznaj swój komputer


Zapewne nie raz zastanawialiście się co tak naprawdę stanowi wnętrze waszego komputera i jaką funkcję pełni każda ze znajdujących się tam części. Na pierwszy rzut oka wnętrze komputera jest chaosem pełnym płytek, kabli, szelek i złączy. Artykuł ten idzie z pomocą wszystkim, którzy chcą w szybkim tempie stać się specjalistą ds. budowy własnego komputera. 

Głównym elementem do którego wpinane są wszystkie komponenty komputera to PŁYTA GŁÓWNA. Jest to obwód drukowany urządzenia elektronicznego, którego zadaniem jest umożliwienie współpracy poszczególnym komponentom komputera - np. umożliwia współpracę procesora z pamięcią RAM. 

Oto krótki opis poszczególnych elementów płyty głównej:


Podstawka procesora - w niej instaluje się procesor. Instalowanie procesora polega na: 
  • wpięciu go w podstawkę odpowiednią dla modelu jaki umożliwia płyta główna, 
  • nałożeniu pasty termoprzewodzącej na powierzchnię procesora, 
  • umieszczeniu radiatora, którego celem jest zbieranie ciepła z procesora,
  • zamontowaniu wentylatora na radiatorze, który ułatwia jego chłodzenie. 
Banki pamięci - w nich montuje się tzw. "kości pamięci", bardziej fachowo zwane modułami RAM. Typ pamięci RAM determinowany jest przez model płyty głównej. Pamięci typu DDR2 fizycznie nie uda się wpiąć w złącze przeznaczone dla DDR1 - poszczególne typy RAM-u nie są ze sobą fizycznie zgodne. 

Gniazdo PCI - na obecny moment można nazwać je już portami "starego typu", gdyż na nowych płytach pojawiają się już sporadycznie i w niewielkiej ilości - zwykle 1 szt. Służą one wpinaniu tzw. kart rozszerzeń - karty sieciowej, dźwiękowej, kontrolerów USB, SATA, RAID, karty telewizyjnej, karty graficznej. Jeszcze starszym odpowiednikiem złącza PCI było złącze AGP.

Złącze PCI Express x1 - służy do wpinania kart rozszerzeń - oprócz karty graficznej.

Złącze PCI Express x16 - złącze dla nowych kart graficznych. Odpowiednik starego AGPx8 w które również wpinało się karty graficzne.

Złącze IDE (ATA) - starszy odpowiednik obecnego złącza SATA. Służyło ono do wpinania dysków twardych oraz napędów optycznych starego typu(CD, DVD). Dysk łączy się z portem IDE za pomocą szelki ( 40-sto lub 80-cio żyłowa). Szelki były złym rozwiązaniem, gdyż w znacznym stopniu utrudniały chłodzenie ze względu na swoje duże rozmiary. 

Złącze SATA - służy do wpinania dysków nowego typu oraz napędów optycznych w tym Blu-ray. Samo złącze jak również kabel są o wiele mniejsze niż te starego typu. Przekłada się to analogicznie na ilość złączy jakie producent może umieścić na płycie.

Złącz FDD - często nie występuje ono już na płytach głównych, zwłaszcza nowych. Przeznaczone było ono do wpinania stacji dyskietek. 

Od płyty zależnych jest wiele czynników tj.:

  • rodzaj procesora jaki będziemy mogli wpiąć (dlatego też składanie komputera najlepiej jest zacząć od wybrania najbardziej odpowiedniego dla siebie procesora).
  • typ pamięci RAM (w zależności od tego czy płyta jest starszego typu czy też wyprodukowana w ostatnich latach mogą to być: SDRAM, DDR, DDR2, DDR3).
  • stabilność pracy komputera.
  • możliwość podkręcania (overclocking) procesora oraz pamięci RAM. 
  • w zależności od złączy obecnych na płycie możemy wpinać do niej komponenty starych lub nowych technologii. 

MUSISZ WIEDZIEĆ, ŻE:


  • Obecnie płyty główne mają zintegrowanych (wbudowanych) wiele podstawowych układów, m.in. kartę dźwiękową, kartę sieciową, kartę graficzną, wielokanałowy układ dźwiękowy. 
  • Dawniej polecano kupowanie płyt formatu ATX (244mm x 305mm), gdyż wielkość płyty przekładała się na lepszy potencjał rozbudowy komputera, poprzez wyposażanie płyty w większą ilość złączy. Obecnie złącza są na tyle niewielkie, że pogląd ten stał się już nieaktualny. 

Format płyty głównej


Płyty główne mogą mieć różny format. Różnią się przede wszystkim wymiarami, które dzięki możliwości integrowania wielu układów udaje się stale zmniejszać. Oto, pięć formatów płyt głównych (oprócz widocznych poniżej spotkać można również płyty nano-ITX i pico-ITX):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz