piątek, 6 września 2013

Jak wybrać odpowiednią pamięć RAM


Wybór odpowiedniej pamięci operacyjnej do komputera często stanowi duży problem. Znając jednak kilka podstawowych informacji można dokonać wyboru bardzo prosto. Oto kilka wskazówek. 

RAM - (ang. Random Access Memory) - jest to rodzaj pamięci półprzewodnikowej, która przechowuje wszystkie otwarte aktualnie programy, aplikacje, wyniki pracy do czasu ich zapisu, jak również ważne składniki systemu. W dokładnym tłumaczeniu jest to pamięć o dostępie swobodnym. Dane przechowywane są tu w systemie binarnym. 
Różnice między pamięciami DDR, DDR2, DDR3.       

Moduły pamięci RAM fizycznie różnią się od siebie co sprawia, że w przypadku kupna złego typu nie będzie możliwa jego instalacja w komputerze. Wyróżniamy pamięci DDR1, DDR2 i DDR3. Jak widać na zdjęciu, każdy moduł posiada wcięcie, które w zależności od modelu różni się umiejscowieniem. Sprawa identyfikacji posiadanego modelu była o wiele prostsza w przypadku starszych pamięci SD RAM, które posiadały na płytce dwa rowki. 

Z reguły nowe karty wyposażone są już w banki pamięci dedykowane dla DDR3. W bardzo starych płytach można natomiast znaleźć SD RAM - pamięć z dwoma rowkami. 

Wybór częstotliwości pracy pamięci


Jeśli wiemy już jaki mamy typ pamięci kolejnym krokiem jest wybór częstotliwości. Dla przykładu pamięć DDR2 oferuje najczęściej częstotliwości: 1333 MHz i 1600 MHz. Należy sprawdzić np. na stronie producenta - jakie częstotliwości pracy obsługuje nasz model płyty głównej. Najlepiej jest wybrać moduł o częstotliwości zgodnej z najwyższą jaką obsługuje nasza płyta, wówczas uzyskamy najlepszą wydajność RAM-u. Im nowszy typ pamięci, tym wyższe oferowane częstotliwości pracy. Im nowsza pamięć tym mniejszy jest również pobór mocy co jest ważnym czynnikiem dla entuzjastów podkręcania. Pamięć taka znacznie mniej się nagrzewa a więc spada ryzyko jej spalenia. 

Dual Channel 


Jest to tzw. tryb dwukanałowy pracy pamięci RAM. Aktywację tego trybu umożliwiają niektóre procesory i płyty główne. W przypadku nowych płyt prawie wszystkie dają już taką możliwość. Warunkiem jest wpięcie modułów tego samego typu i częstotliwości oraz tego samego producenta. Zaleca się aby od razu zakupić 2 moduły w tym samym sklepie, by mieć pewność, że będą one ze sobą zgodne. W teorii prędkość przesyłu danych powinna wzrosnąć dwukrotnie, lecz w praktyce osiąga się jedynie kilkanaście procent wzrostu. Płyta wyposażona w tryb Dual Channel posiada najczęściej banki pamięci oznaczone kolorami. Moduły należy wpiąć w złącza znajdujące się obok siebie. Zasada ta może jednak różnić się w zależności od producenta płyty.

Radiator ułatwiający odprowadzanie ciepła

Na niektórych pamięciach RAM mogą być zamontowane specjalne radiatory (jak na zdjęciu obok), których zadaniem jest odprowadzanie ciepła z nagrzewających się modułów. Pamięci z radiatorami są dobrym rozwiązaniem dla osób, które zdecydują się na podkręcanie swoich pamięci. Podkręcanie, mówiąc prosto polega na zwiększeniu (z poziomu BIOS-u) ilości napięcia jakie idzie do pamięci, przez co wzrasta ich częstotliwość. Jednakże im więcej energii zużywa RAM (podobnie jak każdy inny komponent) tym bardziej się nagrzewa i może dojść do przegrzania lub trwałego spalenia modułów. Radiatory zapewniają wówczas lepsze odprowadzanie ciepła i zmniejszają ryzyko przegrzania.

Moduły widoczne na zdjęciu pracują w trybie DDR2-800 (PC-6400) i korzystają z zasilania 2,25 V. Wyposażone są w radiatory Titanium XTC (Xtreme Thermal Convection). Wielu z was pomyśli... cóż znaczą te liczby? Otóż, w pamięciach RAM przypisana im liczba określa podwójną ich częstotliwość. Tak więc moduł DDR2-800 pracuje z częstotliwością 400 MHz. PC jest to maksymalna przepływowość pamięci - jeśli podzielić ją przez 8 otrzymamy liczbę określającą w jakim trybie pracuje nasza pamięć, a więc: 6400:8 = 800. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz