piątek, 6 września 2013

HDD czy SSD? - Wybierz dysk odpowiedni dla siebie!

Podczas wyporu dysku twardego największym jego atutem na który zwracamy uwagę jest pojemność. Często wydaje nam się, że na wiele rzeczy nie mamy już wpływu podczas zakupu. Każdy dysk będzie chodził głośno, będziemy musieli chronić go przed urazami mechanicznymi, a podczas pracy czekać na często powolne odczytanie naszych plików. Nie musi tak być! Prócz tradycyjnych dysków mamy jeszcze dyski SSD pozbawione wielu tych wad.

Dysk SSD (ang. Solid State Disk) - pod względem budowy oparty jest on na układach pamięci flash oraz elektronice pomocniczej. Jako że nie posiada on części ruchomych, jak jego poprzednik jest o wiele bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Jest również o wiele lżejszy - zwykle najcięższym elementem dysku SSD jest obudowa dlatego też często producenci produkują modele pozbawione obudowy. 

Inną cechą, która przemawia za kupnem owego dysku SSD jest energooszczędność. Stare dyski posiadały silniki, które w SSD zastąpione zostały kilkoma układami elektronicznymi. Dla porównania dysk SSD potrzebuje do pracy tylko 1W, przy czym HDD ok. 10-20W. Energooszczędność jest zaletą, gdy dyski SSD zamontuje się w urządzeniach przenośnych, gdzie liczy się każdy zaoszczędzony wat energii. Niski pobór energii przekłada się analogicznie na małą temperaturę pracy dysku - nie ma obawy, że podczas długiej pracy ulegnie on przegrzaniu. 

Co ważne dyski SSD pracują praktycznie bezgłośnie (podobnie jak pendrive) co nie jest możliwe do osiągnięcia w przypadku dysków HDD. Wprawdzie produkuje się wszelakie obudowy mające wyciszyć pracę starych dysków, jednak efekt nadal jest niezadowalający. 

Szybkość to kolejna zaleta, której dyski HDD nie mogą się równać. Jeśli w waszym komputerze znajduje się dysk SSD warto ustawić go w trybie master, a HDD w trybie slave - wówczas podczas startu systemu potrzebne pliki systemowe szybko przeładują się do dysku SSD i zaoszczędzicie wiele czasu. W prawdzie dyski te mają pojemność o wiele mniejszą niż dyski HDD, jednakże mamy do dyspozycja


Dyski HDD są z pewnością nieocenione ze względu na swoją pojemność - dyski o pojemności 1 Tera stają się coraz to powszechniejsze. Dyski SSD mają do zaoferowania stosunkowo małą pojemność ( np. 30GB, 120GB, 180GB, 230GB, 300GB). 

Na niekorzyść dysków SSD przemawiają zdecydowanie nie tylko mała pojemność, ale również cena. Są one dość drogie w porównaniu do HDD, każdy więc powinien ocenić , czy naprawdę potrzebuje w swoim komputerze super szybkiego dysku. 

Nowe HDD dostępne są obecnie w 3 wariantach SATA I, SATA II, SATA III. Najszybsze są te dedykowane dla złączy SATA III, ponieważ osiągają one największą prędkość. Możliwe jest by podłączyć dysk SATA III pod złącze np. SATA II lub SATA I na płycie głównej (gdyż są one wstecznie kompatybilne), jednakże nie wykorzystamy w pełni jego możliwości. Najlepsze osiągi da nam podłączenie dysku SATA III do portu SATA III. 

Słowem podsumowania dyski SSD mają o wiele więcej zalet niż HDD co jednak nie zawsze wystarcza by przekonać do ich zakupu. Wprawdzie są one energooszczędne, szybkie, ciche, odporne na zakłócenia (stare dyski podatne były na zakłócenia elektromagnetyczne), jednakże wciąż przeszkodą dla wielu jest wysoka cena i zbyt mała pojemność, zmuszająca i tak do posiadania dysku HDD. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz