Urządzenie to miało swoją premierę w roku 2012. Można je nazwać "komputerem płytkowym SBC". Istnieją dwa modele Raspberry Pi ( model A i B) różniące się od siebie liczbą złączy USB i obecnością portu Ethernet. Model A posiada jeden port USB i ma portu Ethernet, natomiast model B wyposażony został już w 2 porty USB oraz port Ethernet. Zaletą Raspberry Pi są nie tylko bardzo małe rozmiary, ale również ogromna energooszczędność - potrzebuje on zaledwie 5W. Zasilanie podłączyć można za pomocą złącza MicroUSB. To, że model A nie posiada złącza Ethernet'owego RJ-45 również nie stanowi większego problemu, bowiem do urządzenia podpiąć można pod USB zewnętrzną kartę sieciową Ethernet lub WiFi.
Wejście tych komputerów na rynek szybko zyskało sobie miano - malinowej rewolucji! Malinka jest obecnie oficjalnym logo Raspberry Pi.
Systemy operacyjne, które można uruchomić na Raspberry Pi to: Debian GNU/Linux, Fedora, Arch Linux.
Poniżej przedstawione zostało rozmieszczenie złączy na płytce
Standardowo znajdują się tam USB, LAN, 3 wejścia/wyjścia audio, RCA Video, złącze przeznaczone do zasilania płytki oraz HDMI. Obowiązkowym komponentem tego mini komputera jest także slot na karty SD.
Obudowa dostępna w szerokiej gamie kolorów
Na Raspberry Pi dostępne są oczywiście kolorowe i wygodne w użytkowaniu obudowy, oznaczone najczęściej logiem malinki. W większości nieużywane aktualnie porty chronione są plastikową klapką jak na zdjęciu poniżej. Dostępne są zarówno kolory różowy, czarny, niebieski, fioletowy, zielony i więcej - jak również obudowy przezroczyste.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz